wtorek, 11 czerwca 2013

Strzelnica - brak ochrony przed hałasem

Lokalizacja strzelnicy i brak ochrony przed hałasem

Według uchwały Rady Gminy o lokalizacji strzelnicy, powinna być ona otoczona naturalnymi bądź sztucznymi barierami dźwiękochłonnymi, tak, by zgodnie z warunkami zawartymi w opinii Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Środowiska i Rolnictwa nr WŚR-VII/6633/468-2/01/02 z dn. 29 kwietnia 2002 r. górna granica poziomu hałasu nie przekraczała 45 dB w porze dziennej. Tak się jednak nie stało i barier dźwiękochłonnych, naturalnych ani sztucznych do dzisiaj nie ma.
Jest ona osłonięta zwartym wysokim lasem jedynie od strony południowo-wschodniej i częściowo od zachodniej. Jednak od strony wsi, której najbliższe zabudowania leżą w odległości ok. 200 m od stanowisk strzeleckich są tam jedynie niezbyt gęste zarośla sięgające maksymalnie 3-4 metrów, niestanowiące bariery dla hałasu ani skutecznej ochrony przed śrutem. Ogółem, w promieniu 1 kilometra od strzelnicy znajduje się ponad 20 zamieszkałych domów. Niektóre stanowiska, najczęściej wykorzystywane do strzelań położone są właściwie w otwartym terenie. Nie ma tam żadnych ekranów dźwiękochłonnych. Zbudowano jedynie niewysoki betonowy mur o wysokości ok. 2,5 m i długości ok. 20 m nie chroniący w żaden sposób przed hałasem a jak się później okazało, także przed wydostawaniem się pocisków poza teren strzelnicy. Dodatkowo hałas wystrzałów rozchodzących się bez przeszkód w otwartym terenie jest wzmacniany odbiciem od wysokiego lasu, który myśliwi mają za plecami. Odbity dźwięk wystrzałów nakłada się z pierwotnym hukiem i staje się bardziej intensywny.
Mimo tego, że strzelnica nie posiada barier dźwiękochłonnych została ona dopuszczona do użytkowania przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Płocku przy braku sprzeciwu wójta gminy Nowy Duninów. Wójt jest przy tym częstym gościem na strzelnicy i uczestniczy w strzelaniu, przedkładając interes swoich kolegów myśliwych nad zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców wsi.
Właściciele strzelnicy zlecili wykonanie pomiarów natężenia hałasu Zakładowi Akustyki Środowiska Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie. Na podstawie zamówionej ekspertyzy stwierdzono, że poziom hałasu nie przekracza norm przewidzianych dla zabudowy zagrodowej (55 dB). Nie jest to jednak zgodne z wytycznymi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nakładającymi obowiązek takiego zabezpieczenia strzelnicy barierami dźwiękochłonnymi, by poziom hałasu nie przekraczał 45 dB. Przy tym należy zaznaczyć, że pomiary hałasu odbyły się bez wiedzy i kontroli ze strony mieszkańców wsi. Pomiary polegały na tym, że oddawano strzały z poszczególnych stanowisk a osoby dokonujące pomiaru znajdowały się wtedy poza strzelnicą, w pobliżu zabudowań mieszkalnych. W związku z tym rodzą się poważne wątpliwości czy nie dokonano manipulacji w celu zaniżenia wyników pomiarów przez użycie innej niż zadeklarowano broni i amunicji, oddawanie strzałów w innym kierunku lub z innego miejsca. Nasze wątpliwości w tym zakresie ugruntowane są przez pomiary hałasu prowadzone przez nas od czerwca 2011r. Według zamówionej przez PZŁ ekspertyzy, maksymalny poziom hałasu dobiegającego ze strzelnicy sięgał 72 dB. Tymczasem według naszych pomiarów, maksymalny hałas przekracza 91 dB! W załączeniu przesyłamy przykładowe wykresy przedstawiające wyniki pomiarów, z których można odczytać maksymalną wartość natężenia dźwięku a także, w jakim zakresie natężenie hałasu się mieści. Wartość 85 dB jest przekraczana regularnie, a często osiąga wartości powyżej 90 dB. Hałas podczas prowadzenia strzelań jest tak silny, że uniemożliwia przebywanie na zewnątrz zabudowań będąc bardzo dokuczliwy także wewnątrz mimo zamknięcia okien i drzwi. Hałas wystrzałów wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie mieszkańców powodując rozstrój psychiczny i fizyczny.
Kolejne badanie hałasu na zlecenie WIOŚ przeprowadzono w 2012 roku, podobnie jak poprzednio nie podczas normalnego działania strzelnicy a na podstawie kilku kontrolnych strzałów oddawanych na każdym stanowisku. Huk tych strzałów wykonanych z broni dowolnie wybranej przez strzelającego (przedstawiciela właścicieli strzelnicy) był znacznie (o ok. 20 dB) słabszy niż dzieje się to podczas normalnych treningów. Na podstawie tych pomiarów, według nas ustawionych na korzyść właścicieli strzelnicy, stwierdzono, że niewielkie przekroczenia norm hałasu zdarzają się podczas sporadycznych zawodów strzeleckich. Jest to oczywistą nieprawdą, bo taka kanonada zdarza się bardzo często.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz