wtorek, 11 czerwca 2013

Strzelnica - zagrożenie śrutem spadającym na domy i podwórka

Zagrożenie spadającym śrutem (sprawa Ds. 1157/11, Prokuratura Rejonowa w Gostyninie)

Zdjęcie przedstawiające strzelnicę z lotu ptaka ukazuje stanowiska strzeleckie skierowane w stronę zabudowań. W efekcie takiego ich usytuowania śrut z wystrzeliwanych pocisków spada na okoliczne tereny, w tym na budynki mieszkalne! Stało się to powodem złożenia do prokuratury doniesienia w sprawie przestępstwa sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców wsi przez organizatorów zawodów strzeleckich. Sprawa Ds. 1157/11 prowadzona była przez Prokuraturę Rejonową w Gostyninie. Prokurator Rejonowy w decyzji z dnia 28 lutego 2012 r. uznał, że fakt spadania śrutu z broni myśliwskiej na teren posesji mieszkalnych nie spełnia znamion występku z art. 160 k.k., zarówno co do §1, jak i §3, wykluczając zamiar wyrządzenia krzywdy a także lekkomyślne lub niedbałe działanie sprawcy. Tym niemniej prokurator w swojej decyzji napisał: „Efekt tej inwestycji jest niewątpliwie sprzeczny z uregulowaniami wyżej cytowanymi, tj. z art. 46 ust. 1 ustawy o broni i amunicji bowiem niewątpliwie śrut wydostaje się poza obręb strzelnicy i opada na zabudowania”.
Zażalenie na decyzję prokuratury rejonowej w Gostyninie o umorzeniu postępowania oddalił Sąd Rejonowy w Gostyninie, uznając, że fakt spadania śrutu na posesje mieszkalne nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego odmówił wznowienia postępowania dotyczącego dopuszczenia do użytkowania strzelnicy, ponieważ wg niego skarżącym nie przysługuje prawo występowania w tej sprawie jako strona i żądania podjęcia czynności od organów nadzoru. Decyzja PINB została zaskarżona do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie, który podtrzymał decyzję PINB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz